İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Gençlik Meclisi gerçekleştirdiği etkinlik ve organizasyonlarla Temmuz ayını da dolu geçirdi.  Yaz aylarıyla birlikte faaliyetlerini genişleterek daha fazla gence ulaşan İBB Gençlik Meclisi temmuz ayında, özellikle 11 ayın sultanı Ramazan’da birbirinden farklı program ve etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Gençlik Meclisi temmuz ayı faaliyetlerinin önemli bir bölümünü tüm İslam aleminin hasretle beklediği 11 ayın sultanı Ramazan ayında gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Samed Ağırbaş ve üyeler birlik ve beraberliği arttırmak amacıyla ev ziyaretleri gerçekleştirdi. Ziyaret ettikleri her evde ailelerle tanışıp sohbet eden İBB Gençlik Meclisi heyeti, “Biz birlikte İstanbul’uz” mesajı verip İstanbul ve İstanbullu gençler için yaptıkları çalışmaları anlattı. Ziyaretlerde İstanbul aşktır vurgusunu yapan Başkan Ağırbaş İstanbul ve İstanbullular için çalışmalara devam edileceğini bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi ramazan ayına özel “30 Gün, 30 Camii 30 Teravih” sloganıyla camilerde teravih namazı sonrası cemaate limonata ve lokum dağıttı. Her gün İstanbul’un camilerini gezen İBB Gençlik Meclisi’nin Ramazan etkinliklerindeki ilk adresi Eyüp Camii oldu. Fatih Camii, Arap Camii, Mihrimah Sultan Camii, Ortaköy Camii, Küçük Ayasofya Camii, Laleli Cami, Cihangir Camii, Sokullu Camii, Osmanaga Camii, Sadabad Camii, İsmail aga Camii, Şakirin Camii,Emirgan Hamid-i Evvel Camii, İskenderpaşa Camii, Şişli Camii, Teşvikiye camii, Nuru Osmaniye Camii, Bodrum Mesihpaşa Camii, Yer Altı Camii, Kalenderhane Camii, Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Rüstempaşa Camii, Merkez Efendi Camii, Aga Camii, Zeyrek camii , Tevki Cafer camii, Yıldız camii, Yavuz Sultan Selim Cami’lerini de kapsayan Ramazan etkinlikleri boyunca teravih namazları sonrası tüm cemaate limonata ve lokum dağıtıldı.

İBB Gençlik Meclisi’nin İstanbul’da ev sahipliği yaptığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanlığınca düzenlenen Türkçe Lisan Kursu’na katılmak üzere Türkiye’ye gelen 102 Somalili askeri öğrenci de temmuz ayında mezun oldu. İBB Gençlik Meclisi’nin destekleri ile yıl boyunca öğrencilere farklı etkinlikler yapılırken Somalili subayların mezuniyet törenine Başkan Samed Ağırbaş ve meclis üyeleri de katıldı. Maltepe’deki General Kenan Evren Kışlası’nda düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan Kurmay Albay Ahmet Hakan Pekkaya, 5 bin kilometre uzaklıktan gelen Somalili öğrencilerin sadece Türkçe’yi değil kültürel değerleri de öğrendiğini söyledi. Somalili öğrencilere bundan sonraki yaşamlarında Sağlık, mutluluk ve başarılar diledi. Pekkaya konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisine ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Okulu dönem birincisi olarak bitiren Somalili öğrencilerden Teğmen Mohamed Haji Yusuf ise kendileri için başlangıçta Türkçe öğrenmenin zor olduğunu, ancak bu zorluğu Türkiye’de öğretmenlerinin çabasıyla aştıklarını söyledi. Konuşmaların ardından Teğmen Mohamed Haji Yusuf tüm Somali öğrenciler adına kütüğü plaket çaktı. Ardından, mezun olan 102 öğrenciye diplomaları ve öğrencilerden bazılarına Hediyelerini Samed Ağırbaş takdim etti. İBB Gençlik Meclisi Somalili askerleri bu zorlu eğitim sürecinde yalnız bırakmadı. Yıl boyunca birbirinden farklı etkinlikler ile öğrencilere destek olan gençlik meclisi aynı zamanda lojistik destek sağladı. Somalili askerlere İstanbul’un tanıtılmasında yardımcı olan İBB Gençlik Meclisi üyeleri ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıkta askerlerin devamlı yanlarında oldu. Törenin sonunda Türk örf ve adetlerinin tanıtılmasında hiçbir desteği kendilerinden esirgemeyen İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’a ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a iletilmek üzere selam ve sevgilerini iletti.

Ramazan ayında düzenlenen etkinler içinde İstanbul Gezileri de devam etti. İBB Gençlik Meclisi gezilere  Kız Kur’an Kursu öğrencilerini de dahil etti. Gezi kapsamında, Ramazan ayı boyunca Kuran eğitimi gören Pendik Kız Kuran Kursu öğrencilerine İstanbul’un camileri tanıtıldı.Motivasyon amaçlı yapılan gezide öğrencilere ilk önce Miniatürk çadırında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verildi. Daha sonra öğrencilere Eyüp Sultan Camii, Fatih Camii, Şehzade Camii, Eminönü Yeni Camii ve Sultanahmet Camii gezdirildi. Öğrenciler camilerde hem dua etti hem de camilerin tarihi hakkında bilgi sahibi oldu.

İBB Gençlik Meclisi, tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da da kardeşlik, paylaşma ve birlik duygularının ön planda olmasına vesile olan Ramazan ayında 40 Hadis Sergisi açtı. Ramazan Ayı boyunca İstanbul’un çeşitli yerlerinde ziyarete açılan sergi Pergamber Efendimiz’in 40 Hadis’inden meydana geldi. Sergi günlük yaşamda unutula gelen bazı duyguların hatırlanması için Hadisi-i Şeriflerden yola çıkılarak tablolaştırıldı. Gençlik Meclisi sergiyle “Her kim ümmetime, dinine ait kırk hadis muhafaza ederse, (ezberleyip başkalarına öğretirse) Allahu Teala onu kıyamet günü alimler ve fakıhlar arasında diriltir” sözünden hareket ederek 40 hadisi herkese ulaştırmaya ve öğrenilmesini amaçladı.

İstanbul’da Ramazan Fotoğrafları Sergisi de İBB Gençlik Meclisi’nin temmuz ayında İstanbullularla buluşturduğu bir başka sergi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Meclisi’nin Ramazan ayı boyunca yaptığı faaliyetlerden çekilmiş olan fotoğraflardan oluşan “İstanbul’da Ramazan Fotoğrafları Sergisi her gün milyonlarca yolcunun kullandığı metro istasyonlarında ziyarete açıldı.

İBB Gençlik Meclisi’nin hazırladığı eski İstanbul fotoğraflarından oluşan Fotoğraflarla Tarihe Yolculuk sergisi Temmuz ayında İstanbullularla buluşmaya devam etti. Gençlik Meclisi İstanbul’un dününü ve bugününü konu alan fotoğraf sergi ile ziyaretçilere İstanbul’u tanıtmayı, İstanbul’un tarihi serüvenini fotoğraf kareleri aracılığıyla sevdirmeyi amaçlıyor.

Temmuz ve Ramazan ayını İstanbullu gençlerle bir arada dolu dolu geçiren İBB Gençlik Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın personelle bayramlaşma törenine katıldı. Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve meclis üyelerinin de hazır bulunduğu bayramlaşma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını da tebrik etti. Topbaş, bayramların barış, hoşgörü ve insani değerleri yeşertmesini diledi. Medeniyetlerin merkezi olan İstanbul’a hep birlikte 11 yıldır hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Kadir Topbaş, mesai arkadaşlarına teşekkür etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve hizmetleriyle Türkiye’deki ve dünyadaki şehirlere örnek olduğunu vurgulayan Topbaş, İstanbul’un geleceğinin çok daha parlak olduğunun altını çizdi.İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş da tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlayarak, sağlıklı, huzur ve barış içerisinde bir bayram geçirmelerini diledi.

Gençlik Meclisi üyeleri Türk kültürünü, adetlerini ve misafirperverliğini göstermek amacı ile Topkapı Sosyal Tesislerinde yabancı öğrenciler için de bayramlaşma programı düzenledi.Bayramlaşma programına İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep ve İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş katıldı. Programda öğrencilerle birlikte bayram kahvaltısı yapıldı,  ülkelerinden uzak kalan öğrencileri yalnız bırakmayarak ailelerinin yokluğu hissettirilmemeye çalışıldı. Bayramda huzurevi sakinleri de yalnız bırakılmadı. Gençlik Meclisi üyeleri Ramazan Bayramı dolayısıyla huzurevi sakinlerini ziyaret etti. Huzurevi sakinleri ile bayramlaşıp sohbet eden üyeler güzel bir bayram günü geçirdiler.