İBB Gençlik Meclisi İstanbul’un 3. Boğaz Köprüsü olarak inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün şantiye alanına teknik gezi düzenledi. Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve meclis üyelerinden ağırlıklı olarak mühendislerin oluşturduğu grupla gerçekleştirilen gezide, saha çalışmaları yerinde gözlemlenmeden önce köprünün ihale aşamasından, tasarımına, proje ortaklarından köprünün inşa aşamasında kullanılan malzemeye kadar şantiye şefi tarafından detaylı bir sunum gerçekleştirildi.

Heyet içerisinde yer alan Gençlik Meclisinin mühendis üyeleri, teknik konularla ilgili merak ettikleri soruları sorarak teori gördükleri bilgilerin uygulamasını bizzat görmüş oldular. Sunumun ardından iş güvenliği önlemeleri alınarak, saha analizi yapmak üzere şantiye alanına geçildi. Kuzey Marmara Otoyolu projesinin bir parçası olarak inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Garipçe ve Poyrazköy kuleleri tamamlanmış olup, 2 yakayı birbirine bağlayacak olan segmentlerin yerleşimine geçildiği bilgisi verildi. Segmentlerin Yalova’da imal edildiği ve bu ay sonunda yerine yerleştirilmek üzere deniz yoluyla getirileceği bilgisi verildi.

Köprünün uzunluğu 1408 metre olup 59 metre genişliğe sahip olmasıyla, dünyada örneği bulunmayan en uzun kara ve raylı sistemlerin olduğu asma köprü olacağı bilgisi iletildi. 8 şeritli karayolu, 2 şeritli hızlı tren yoluyla Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayacak olan otoyolun ikinci ve en önemli ayağını oluşturan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul trafiğini rahatlatmanın yanı sıra 3.Havalimanına, Sahiba Gökçen Havalimanına, Atatürk Havalimanına ve Metroya entegre olacak ulaşım ağıyla adeta yeni bir medeniyetin inşası niteliği taşıyor.

Gençlik Meclisi yeni dönem vizyonuyla planladığı teknik geziler ve faaliyetleriyle gençlerimizin bu büyük projeleri yerinde inceleme, gözlemleme fırsatı sunarak her birinin gelecekte böyle vizyoner projelere imza atması için desteliyor ve desteklemeye de devam edecek.