İBB Gençlik Meclisi, İstanbul’da yaşanan yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) kurulan kriz masasını, üyeleriyle birlikte ziyaret etti.

Çalışmaları yerinde inceleyen meclis üyeleri İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışının etkilerine karşı yapılan çalışmaları yerinde görme imkanı buldu. Çalışmalar sırasında gizli buzlanmaya karşı ana arterler başta olmak üzere köprüler, viyadükler, bağlantı yolları Tem ve E-5’te tuzlama ve kar kürüme çalışmalarının sürdürüldüğü, imkanlar dahilinde ihtiyaç duyan ilçe belediyelerine tuz takviyesi yapıldığı bilgisi verildi.

.

Ayrıca 12 Gençlik Meclisi üyesi Kocasinan İtfaiye Müdürlüğü’nü ziyaret ederek itfaiye araçları hakkında bilgi aldı. Doğal afet ve yoğun kar yağışında İstanbul’da itfaiyenin üslendiği görev hakkında bilgi alan gençlik meclisi üyeleri gönüllü itfaiye ekibi kurulması için de çalışmalara başladı.

İBB Gençlik Meclisi daha sonra İBB kar temizleme çalışmalarına katıldı. Olumsuz hava koşullarında İstanbul’un her yerine yetişmeye çalışan belediye ekiplerinin çalışmalarına ortak olan Gençlik Meclisi ekiplerle birlikte olay yerinde incelemeler de bulundu

Bu tür zamanlarda İstanbul’un kış şartlarından en az düzeyde etkilenmesi için yapılan çalışmalara destek olmak istediklerini belirten Gençlik Meclisi üyeleri olumsuz hava şartları nedeniyle zor günler geçiren İstanbul’da ilk yardım ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarını takip etti. Gözlem ve iletişim yöntemleri hakkında bilgi alan gençler, AKOM yetkililerinin yaptığı çalışmalarda bir insanın hayatını kurtarmanın nedenli önemli olduğunu gördüler. Çalışmalara katılan gençler yapılan çalışmaları yerinde incelemek ve bu kış günlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına ortak olup halkın daha iyi hizmet almasına yardım etmek olduğunu ifade ettiler.

Bunun yanında meclis üyeleri yapılan işin zorluğunu sahada da görmek için belediye ekipleriyle birlikte kar küreme ve tuzlama çalışmalarına da katıldı. Gençler Küçükçekmece İletişim noktası önündeki karları temizleyerek halkın daha çabuk hizmet almalarına katkıda bulundular. Amaçlarının bu kış günlerinde İstanbul halkına destek olduğunu belirttiler.