İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi lise öğrencilerinin tarihe olan ilgilerini arttırmak amacıyla İstanbul’un tarihi fotoğraflarından oluşan bir sergi açtı. Sergi, İstanbul’un Tarihine Yolculuk ismiyle Mayıs ayına kadar yirmi ayrı lisede öğrencilerin ziyaretine açık olacak.

 

Amaç tarihe olan ilgiyi arttırmak
Gençlik Meclisi,  5. Dönem vizyonu ile kültür sanat alanındaki çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda liseli gençlerin tarihini öğrenmesi ve gençlerin tarihe olan ilgilerini arttırmak amacıyla 40 fotoğrafından oluşan İstanbul’un Tarihine Yolculuk konulu fotoğraf sergisi açtı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen serginin açılışı Çapa Fen Lisesi’nde gerçekleştirildi.

2014 | 1fenlisesi4 | Büyük

Ağırbaş: “Geçmişini bilmeyen toplumlar gelecekte kaybolur”

Serginin açılışını İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş birlikte yaptılar. Açılışta söz alan İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş geçmişi öğrenmenin geleceğin daha iyi planlanması açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. “Geçmişini bilmeyen ve özümsemeyen toplumlar gelecekte kaybolabilir”  şeklinde konuşan Ağırbaş “İBB Gençlik Meclisi olarak yaptığımız bu çalışma ile liseli genç kardeşlerimize tarih bilinci kazandırmış oluyoruz. Bu anlamda İBB Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a İstanbul’a yapmış olduğu tarihi çalışmalardan dolayı teşekkür ediyor İstanbul’un gençliği olarak bizlerde kendilerini örnek alıyoruz” dedi.

2014 | 1fenlisesi6 | Büyük

Tarihe Yolculuk 8 Mayıs 2015’e kadar devam edecek

Gerçekleştirilen açılış sonrası Çapa Fen Lisesi öğrencileri sergiye büyük ilgi gösterdi. Tarihe saygı niteliği taşıyan sergi, İstanbul genelini kapsayacak şekilde toplamda yirmi ayrı lisede ve birer hafta boyunca açık olacak. Öğrenciler sergiyi 8 Mayıs 2015 tarihine kadar takip edebilecekler.

Gençlik Meclisi kurduğu Kültürel ve Sanatsal Çalışmalar Komisyonu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kültür sanat etkinliklerinin öğrencilere duyurulması, ücretli etkinliklere katılma imkanı olmayan gençler için bilet sağlanarak bu etkinliklerde yer almalarının sağlanması gibi çalışmaları yürütülmesini sağlıyor. İBB Gençlik Meclisi bu çalışmalarla İstanbul’daki gençlerin kültür ve sanat çalışmalarına dâhil edilmelerini amaçlıyor.

2014 | 1fenlisesi7 | Büyük