İBB Gençlik Meclisi, 20 bin lise öğrencisini Osmanlı Devlet Arşivleri ile tanıştırıyor. Gençlik Meclisi Osmanlı Arşivleri ve İstanbul Gezileri Projesi kapsamında öğrencilere 1453 Panorama Tarih Müzesi ile Miniatürk’ü de gezdirecek.

Proje İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik Spor Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gençlik Meclisi ile İETT, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Başkanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ortaklığında düzenleniyor. Programın ilk durağı olan Başkanlık Osmanlı Devlet Arşivleri binasında projenin tanıtımı yapıldı. Tanıtım toplantısına İBB Gençlik Meclisi 5. Dönem Başkanı Samet Ağırbaş,İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve Başkanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Model şehir İstanbul

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gençlik Meclisi Başkanı Samet Ağırbaş, İstanbul’un son on yılda dünyanın model olarak gördüğü bir şehir haline geldiğini vurguladı. Ağırbaş konuşmasına şunları söyledi: “İstanbul sadece ülkemizin değil, dünyanın her yerinden insanın gelip görmek istediği ve yaşamak istediği bir şehir haline geldi. Bizim de çabamız sadece İstanbul’un değil, tüm Türkiye’nin gençlerine hitap edecek işlerle İstanbul’umuza ve ülkemize katma değer sağlamaktır. Bu amaçla düzenlediğimiz, 20 bin öğrencimizi kapsayan ve ilkini Osmanlı Devlet Arşivleri’nden başlattığımız projemizi bir ay içinde tamamlayacağız.”

2014 | 1p1 | Büyük

“Turist sayısında Paris ve Londra’yı geçeceğiz”

İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci ise benzer etkinlikleri daha önce küçük öğrenci gruplarına yönelik olarak düzenlediklerini ve 8 bin öğrenciyi İstanbul’un tarihi ve kültürel varlıklarıyla tanıştırdıklarını hatırlattı. Bu tür programların gençlere çok şey kattığını belirten Kahveci, “İstanbul en çok ziyaret edilen şehirlerarasında birinci sırada yer alıyor. Yapılan bu tür çalışmalarla birlikte 2016 yılında Avrupa’da en çok turist çeken Paris’i, 2019 yılında da Londra’yı geçeceğiz” dedi. Gençlerin İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginlerini tanıyıp sevmeleri için bu tür programlar düzenlendiğini belirten Kahveci, İETT olarak gençler için yapılan projelere destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

2014 | 1c1 | Büyük

Arşivlerdeki belgelerin uzunluğu 60 km’ye ulaşıyor

İstanbul Gezileri Projesi tanıtım programında son olarak Başkanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal konuştu. Arşivlerdeki belgelerin miktarına dikkat çeken Uğur Ünal, daire başkanlığında 95 milyon belge ve 400 bin defterin bulunduğunu belirtti. “Arşivleri yan yana getirdiğimizde 60 km’lik raf uzunluğu oluşturuyor” diyen Genel Müdür Uğur Ünal belgelerin sadece Türkiye için değil, Osmanlı dönemindeki kırk yabancı ülkenin tarihleri ile ilgili önemli bilgiler içerdiğini söyledi. Ünal ayrıca 500 uzman ve 200’den fazla idari personelle kapılarının yerli ve yabancı tüm araştırmacılara açık oluğunu hatırlattı ve belgeleri incelemek isteyen vatandaşların sadece nüfus cüzdanı ya da yabancı araştırmacıların pasaportuyla başvurmaları halinde araştırmalara hemen başlayabileceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından salondaki öğrencilere kırkar kişilik gruplar halinde Osmanlı Devlet Arşivleri hakkında bilgi verildi. ve İstanbul Gezileri Projesi kapsamında öğrencilere 1453 Panorama Tarih Müzesi ile Miniatürk de gezdirilecek.

2014 | 1i1 | Büyük