İBB Gençlik Meclisi topluma duyarlı İstanbul gençliği olarak İstanbul’da yaşayan engelli gençlerin sanat alanında engel tanımadığını göstermek amacıyla Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Sanat Engel Tanımaz programı gerçekleştirdi. Engelli sporcu ve sanatçıların katıldığı programda Gençlik Meclisi olarak engelli gençlerin sanatsal çalışmalara daha çok dâhil edilmesi yönünde çalışılacağı mesajı verildi. 

İBB Gençlik Meclisi kültür, sanat, spor gibi çeşitli sosyal alanlarda gençlerin aktif olmaları için düzenlediği etkinlik ve faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi.

Gençlik Meclisi topluma duyarlı İstanbul gençliği olarak İstanbul’da yaşayan engelli gençlerin sanat alanında engel tanımadığını göstermek amacıyla Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Sanat Engel Tanımaz programı gerçekleştirdi.

Avrasya Salonu’nda sanatı önünde engel tanımayan bireylere özel düzenlenen program İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’ın günün anlam ve önemine dair konuşmasıyla başladı. Bilal Göregen’in konseriyle devam eden programda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zihinsel Engelli Mehter Takımı ile Zihinsel Engelli Horon Ekibi de performanslarını sergilediler. İzleyenlerden ve dinleyenlerden büyük bir alkış alan her iki ekibe de ortaya koydukları başarılı performanstan dolayı Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş tarafından teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.

Programda bedensel engelli olmasına rağmen tüm engelleri aşarak azmi ve inancıyla örnek olan ve ata sporumuz okçulukta başarısı Dünya’nın En iyi Okçusu ve Avrupa Şampiyonluğu unvanına sahip olan Burcu Dağ ilham konuşması ve sunumuyla katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

Henüz lise öğrencisi ve görme engelli olmasına rağmen bir grup arkadaşıyla birlikte Çanakkale yollarını pedallayarak arşınlayan Oğuz Uğur’un sıra dışı gezi heyecanı da adeta salondakilerin zihinlerindeki ‘engel’ ve ‘engelli’ bileşenini ortadan kaldırarak algıları tazeler nitelikteydi.

Program boyunca sanatın her yaştan her gruptan gencin hayatında büyük öneme sahip olduğu vurgulanırken, Gençlik Meclisi tarafından engelli gençlerin sanatsal çalışmalara daha çok dahil edilmesi için çalışılacağı belirtildi.