İstanbul Gençlik Meclisi’nin Eğitim Akademileri kapsamında marka eğitim projesi olarak hazırlanmış olan Genç Kadınlar Maarifi 2. Dönemine “ Eğitim ve Yeni Bir Vizyon” anlayışı ile devam ediyor.

Projenin  7. hafta ki konuğu Düşün Taşın Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Selim Çavuş

“Neden buradasınız?”

Genç Kadınlar Maarifi’nin 2.Dönemi 7.Haftası konuğu, Düşün Taşın Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Selim Çavuş oldu. “Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük” konulu eğitimine Cumartesi günü erken saatlerde eğitime gelen katılımcılara “Neden buradasınız?” sorusunu sorarak başladı. Katılımcılar arasından bir kaç kişinin cevaplarını alan Çavuş, “Hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istediğiniz için bugün bu saatte buradasınız.” dedi.

“Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Bilinci”

Sunumuna “Aşağıda daha çok yer var!” sözüyle başlayan  Selim Çavuş, “Bizim genetik kodlarımızda Osmanlı’daki vakıf kültüründen gelen gönüllülük vardır.”diyerek  aslında “Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk” bilincinin bizlerde var olduğunu dile getirdi.

“Ben başardım!”

“Ben başardım!”demek hepimiz için çok önemli. Bu yüzden okuyoruz bir yerlere gelmek bir şeyler yapmak istiyoruz ama bunu yapmak için  kendimizi üniversite haricinde geliştirmemiz gerekiyor.”   Diyen Çavuş, “Bugün, bu saatte sizi buraya getiren “dert” bu yola girmeden önce bende de vardı.” dedi. Kurucusu olduğu Düşün Taşın Derneğinin hikâyesini anlatarak katılımcılara “Sizde yapabilirsiniz!” mesajı verdi.

“Başarıya giden yolda  çevrenizde iki tür insan olacaktır.”

“Başarıya giden yolda  çevrenizde iki tür insan olacaktır.”

Bunlar;

1. Var oluşunuzu aşındıranlar,

2. Var oluşunuzu pekiştirenler“

Çoğu insan motivasyonunuzu kırarak, hayallerinizi küçük görerek var oluşunuzu aşındırır. Bu sebeple yola birlikte çıkacağımız insanları iyi seçmemiz gerekir” diye Çavuş, katılımcılara “Bu hayatta “Hikayesi olan bir kadın mı olacaksınız? Yoksa başkasının hikayesini yazan bir hanımefendi mi olacaksınız?” sorusunu yöneltti.

Katılımcılara kendi yeteneklerini keşfederek  hayallerine ulaşacakları yolda yapmaları gerekenleri  farkındalık uyandıracak ufak ama etkili  bir oyun ile eğitimine farklılık ekledi. Oyunun sonunda tecrübeleriyle katılımcıları sorularını cevapladı.

Katılımcıların sorularına yanıt veren Selim Çavuş, eğitimini “Sana kolay olacak demiyorum, sana buna değecek diyorum.” sözüyle noktaladı.