Ali Emiri Kültür Merkezi’nde Acil Müdahale Timinin tanışma ve tanıtım programı gerçekleştirildi. Programa İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve AKOM Müdür Yardımcısı Ahmet Köse katıldı.

Samed Ağırbaş ve Ahmet Köse konuşmaları sırasında Acil Müdahale Timi ile ilgili bilgiler aktardılar. Gençlik Meclisi bünyesinde ilk defa kurulacak olan acil müdahale timinde 1 yıl boyunca arama kurtarma, ilk yardım ve yangın güvenliği alanlarında eğitimler verilecek.  Acil müdahale timinin amacı topluma duyarlı bireyseler yetiştirmek ve günlük olası istenmeyen durumlar ile karşılaşıldığında nasıl davranacağı konusunda bilgi vermek, zor durumlarda hayatta kalabilecek pratik yöntemleri öğretme hususunda da genel bilgiler vermek.

Temel arama kurtarma, temel ilk yardım eğitimleri, AKOM’dan afet koordinasyon eğitimi, AFAD ‘dan kentsel arama kurtarma, izcilik eğitimleri, Telsiz kullanımı ve düğüm atma teknikleri Acil Müdahale Timinde bir yıl boyunca gösterilecek dersleri oluşturuyor.

Başarı durumlarına göre eğitim kampları ve tatbikatlar devam edecek, tim İBB Gençlik Meclisinin tüm projelerinde üniformalı olarak görev almanın yanı sıra olası afet durumlarında lojistik destek sağlamak amacıyla afet bölgelerine gönderilecek. Afet bölgelerindeki profesyonel ekiplere yardımcı olmak, lojistik destek sağlamak ve aş dağıtımlarında görev almak timin diğer görevlerinden olacak.

Eğitim sonunda sertifika verilecek olan katılımcıların hayatta kalabilmek için temel eğitimler almış topluma yararlı bireyler olması amaçlanıyor.