İBB Gençlik Meclisi bünyesinde gönüllülük esasına göre kurulan Arama Kurtarma Timi soğuk kış günlerinde sokakta yaşayan evsiz vatandaşları unutmadı.

Bugünün gençliği yarının geleceği prensibi ile hiç durmadan çalışan İBB Gençlik Meclisi çevresine ve topluma duyarlı gençleri ile her alanda faaliyet gösteriyor.

İstanbullu gençler, kendi meclislerinin çatısı altında her an göreve hazır ve nazır bulunuyor. İlgi ve becerilerine göre farklı komisyonlara yönelen gençler, dur durak demeden hem kendi kişisel gelişimlerine hem de bütün İstanbul’a değer katmaya devam ediyor.

İlk yardım, yangın söndürme, doğal afet gibi konularda alanında uzman kişilerden eğitim alan ve tamamı gönüllü üyelerden oluşan İBB Gençlik Meclisi Arama Kurtarma Timi (ARKUR), soğuk kış günlerinde donma ve açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan evsizlere sıcak yemek dağıttı.

Zeytinburnu Spor Kompleksi’nde zorlu kış koşullarında sokaklarda yaşayan vatandaşları donma tehlikesiyle karşılaşmamaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Darülaceze Müdürlüğü’nün imkânlarıyla sağlık, gıda ve barınma hizmeti sağlanıyor. Soğuk kış ayları boyunca devam etmekte olan uygulama sayesinde, birbirinden ilginç ve dramatik hayat hikâyelerine sahip sokak insanlarının battaniye, kıyafet, kaban, ilaç, sıcak banyo, ayakkabı gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Sokakta kalan evsiz kadınlar da Darülaceze binasındaki tesiste barındırılıyor.

İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın talimatı ile yaklaşık on yıldır uygulanan bu hizmetin görevlileri, karşılaştıkları hayat hikâyelerini gençlerle paylaştıktan sonra; “Siz de sokakta karşılaştığınız evsiz insanlara yardım etmek için Alo 153’ü arayın. Onların bu kış aylarında soğuktan donarak ölmemeleri için bizlere ulaşın.” dedi.  Yardıma muhtaç, evsiz sokak insanlarının spor kompleksine geldiklerinde sağlık kontrolünden geçirildiği, acil durum varsa hastanelere sevk edildiği ve ulaşabildiklerini de ailelerine sağ salim teslim ettikleri ifade edildi ve İBB Gençlik Meclisi’nin bu anlamlı ziyaretinden duydukları memnuniyet dile getirildi.

İstanbul halkının her türlü sorununa çözüm üretme gayretinde olan Gençlik Meclisi, oradakilerin takdirini topladı. ARKUR Timi’nin gönüllü üyeleri de yaptıkları çalışmanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha fark ederek, kendilerini bir çatı altında buluşturan Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’a teşekkür etti.