İlk yardım eğitimleri, yangın kurtarma eğitimi, izcilik eğitimleri ve düğüm atma teknikleri derslerinden oluşan İBB Gençlik Meclisi Arama Kurtarma Timi Eğitim programı devam ediyor.

İBB Gençlik Meclisi Arama Kurtarma Timi Eğitim programı devam ediyor. Öğrenciler, ilk yardım eğitimleri, yangın kurtarma eğitimi, izcilik eğitimleri ve düğüm atma teknikleri derslerinden oluşan bir eğitim sürecinden geçiyor.

Resneli İtfaiye Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen tatbikat gerçeği aratmadı. Arama Kurtarma Timi öğrencileri ilk önce yangın söndürme tüpünün kullanılmasını öğrendiler ve uygulamalı olarak ateş söndürme uygulaması gerçekleştirdiler. İtfaiye aracı hakkında bilgi alan öğrenciler hortum katlama dersi aldılar ve uyguladılar. Son olarak yanan bir otobüsü başarılı şekilde söndürerek tatbikatı bitirdiler.

 Gönüllü esasına dayanan eğitim programı kapsamında kamplar ve tatbikatlar devam ederken, timde yer alacak öğrenciler İBB Gençlik Meclisinin tüm projelerinde üniformalı olarak görev almanın yanı sıra olası afet durumlarında lojistik destek sağlamak amacıyla afet bölgelerine gönderilecek. Afet bölgelerindeki profesyonel ekiplere yardımcı olmak, lojistik destek sağlamak ve aş dağıtımlarında görev almak timin diğer görevlerinden olacak.

Arama Kurtarma Ekibi öğrencileri İBB Gençlik Meclisi’nin oluşturduğu bu eğitimlerin çok faydalı olduğunu ve bireylerin kendilerini geliştirdiklerine değindiler. Eğitimleri hem sınıf ortamında hem de uygulamalı olarak sahada gerçekleştirdiklerini belirten öğrenciler eğitimlerden büyük bir zevk aldıklarını belirttiler.

 Yetkililer 15-25 yaş arasındaki gönüllülerden toplum adına umutlu konuşurken verilen eğitimin topluma yararlı bireylerin yetiştirilmesi adına çok önemli olduğunu belirtiyor. Eğitim sonunda sertifika verilecek olan katılımcıların hayatta kalabilmek için temel eğitimler almış sosyal bireyler olması amaçlanıyor.