İBB Gençlik Meclisi yurt dışından gelen eğitimcilere ve öğrenci gruplarına Türkiye’de işlenen eğitim sistemi hakkında bilgi vermeye ve İstanbul’u tanıtmaya devam ediyor.

İstanbul’u yurt dışından gelen misafirlere tanıtılmasını sağlayan İBB Gençlik Meclisi, İstanbul tarihinin en iyi şekilde anlatılmasına katkıda bulunuyor.

Kırgızistan’dan gelen eğitimci grubu ağırlayan İBB Gençlik Meclisi, Türk Eğitimi Sistemi içerisindeki; Okul Öncesi Eğitim Sistemi, 0-6 yaş grubu öğrencilerin eğitim aldığı derslikler, eğitim programı, uygulama alanları, dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında Kırgızistanlı eğitimcilere bilgiler vererek okulları gezdirdi.

Türk eğitim sistemini model aldılar

Ülkemizde okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu bilen Kırgızistanlı eğitmenler yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Türk eğitimciler ile konuşan misafirler ana sınıflarını inceleyerek, işleyiş hakkında bilgi aldı. Kırgızistanlı eğitimciler Türk eğitim sistemini incelediklerini ve model alarak kendi eğitim sistemleriyle harmanlayarak uygulamaya geçireceklerini belirttiler.

Kırgızistanlı misafirlere Türk adetleri anlatıldı

İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’ta Kırgızistanlı misafirlere eşlik ederek, misafirler ile sohbet etti. Türk adetlerini,  gelenek ve göreneklerini anlattı. Kırgızlı misafirler Kırgız yöresel kıyafetini Samed Ağırbaş’a hediye ettiler. Yöresel kıyafeti giyen Ağırbaş gelen misafirler ile hatıra fotoğrafı çekildi.

Prof. Dr. Muammer Yıldız ile İstanbul Lisesi’nde buluşuldu

Samed Ağırbaş ve Kırgızlı misafirler İl Milli Eğitim Müdürü Prof. Dr. Muammer Yıldız ile İstanbul Lisesi’nde buluştular. Kırgızistanlı misafirler İl Milli Eğitim Müdürü Prof. Dr. Muammer Yıldız’a Türkiye’ye gelme amaçlarını anlatarak kendilerine eşlik eden İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’a ve üyelerine teşekkür ettiler. Kırgızlı misafirler Prof. Dr. Muammer Yıldız’a da Kırgızistan yöresel kıyafeti hediye ederek hatıra fotoğrafı çekildiler.

İstanbul’un tarihi mekanları gezdirildi

Eğitim sistemi, hakkında bilgi alan eğitimciler İstanbul tarihini öğrenerek, Eyüp Sultan Camii ve çevresi, Haliç ve Altın Boynuz,  Miniatürk, Osmanlı Arşivleri, İBB Tanıtım Çadırı, Pierre Loti Tepesi, Fetih 1453   Panorama, Eminönü, Galata Köprüsü, Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Beyazıt Kapalı Çarşı Çevresi,  Sultanahmet ve Beyazıt çevreleri, Topkapı Sarayı gezisi,  Ayasofya Ziyareti, Dikilitaş, Alman Çeşmesi, Yerebatan Sarnıcı ve Gülhane Parkını gezerek boğaz turu yaptılar. Ayrıca Kırgız misafirlere çocuklar için hazırlanmış Topkapı Trafik Eğitim Parkı tanıtıldı.