İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed AĞIRBAŞ, İstanbul Üniversitesinin düzenlediği İnternational Entrepreneurship Summit programına konuşmacı olarak katılarak “Gençlik ve Girişimcilik Stratejileri” konu başlığıyla brifing verdi.GİRİŞİMCİ BEYİNLER İSTANBUL’DA TOPLANDI

İstanbul Üniversitesi tarafından organize edilen İnternational Entrepreneurship Summit  programı 3 farklı kıtadan, 13 farklı ülkeden, 25 başarılı genç girişimci, mentor, melek yatırımcı ve akademisyen konuşmacı konukların ve aynı zamanda 450 başarılı öğrencinin interaktif dinleyici olarak katılımıyla İstanbul Üniversitesi Ordinaryus Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans salonunda gerçekleştirildi.

  İBB GENÇLİK MECLİSİ GİRİŞİMCİ RUHUNU KORUYOR17-18-19 Aralık 2014 tarihlerinde 3 gün boyunca sürecek olan programın ilk gün konuşmacılarından biri de İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed AĞIRBAŞ oldu. İlk gün üç oturum olarak düzenlenen programda 3. Oturumun ilk konuşmacısı İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed AĞIRBAŞ “Gençlik ve Girişimcilik Stratejileri” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Lise öğrencisi iken kurmuş olduğu “Liseli Girişimciler Kulübü”nün zorlu kuruluş hikâyesini anlattı. Konuşmalarında; “Liselerde girişimcilik kulüpleri benim ülkem için kurduğum hayallerden bir tanesi ve ilk projem. Ben meslek lisesinde okudum ve meslek lisesinde birçok sorun ile karşılaştım. Size onlarca sorun sayabilirim ama bir tanesini ele alalım; ülkemizde 18 yaş altında girişimcilik kültürü kazandırma çalışmalarının yetersiz olması. Bu soruna bağlı olarak da şu şekilde bir örnek verebilirim Örneğin bana göre meslek lisesinden mezun olan bir arkadaşım gidip bir mağazada tezgâhtarlık yapmamalı veya gidip kendi mesleği ile alakasız bir yerde işçi olarak çalışmamalı. Meslek lisesinden mezun olan öğrenci kendi iş fikrini, iş modelini geliştirip kendi işini kurmalı.” dedi. Kadırga lisesinde eğitim gören 8 gencin başlattığı Liseli Girişimciler Kulübü’nün (LGK) bugün artık Türkiye’nin 81 ilinde var olan büyük bir aileye dönüştüğü vurgusunu yaptı.

GİRİŞİMCİLİK OTOBÜSÜİBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed AĞIRBAŞ konuşmalarına hayata geçirdiği projelerinden biri olan “Girişimcilik Otobüsü”nü anlatarak devam etti. Ağırbaş: “Girişimcilik Otobüsü projesinin öyküsü aslında epeyce uzun, kısaca özetleyeyim. Proje daha önce liselerde yaptığım çalışmalardan edindiğim tecrübeler ve aldığım notların derlemesi ile ortaya çıktı. Liselerde inovatif projelere ve öğrencileri farklı alanlara götürmeye ihtiyaç vardı. Girişimcilik otobüsü projesinde otobüsümüz İstanbul’un liselerini dolaştı ve liselerde girişimcilik eğitimleri verdi. Otobüs gittiği her okula bir iş adamı ile giderek öğrenciler ile buluştu. Projemiz kapsamında hedeflenen İstanbul’daki tüm liseler dolaşıldı ve binlerce genç kardeşimize girişimcilik dersi verildi. Girişimcilik Otobüsü sayesinde İstanbul’un en uç noktalarındaki liselere ulaşarak yerinde girişimcilik eğitimi verdik. Proje ile eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmaya çalıştık ve liseli arkadaşlarımızın girişimcilik çalışmaları ile genç yaşta tanışmasını ve aktif olarak girişimler yapmasına yardımcı olduk.” dedi.Programda  yurt dışındaki konuk konuşmacılar için canlı tele konferans sistemi kullanıldı ve program aynı zamanda 10’dan fazla ülkede 2 farklı lisanda üniversitelerde ve internette canlı olarak yayınlandı.Sosyal girişimcilik, e-girişimcilik, medya ve girişimcilik gibi girişimciliğin birçok farklı boyutunun konuşulduğu zirvede, genç girişimcilerin vizyonu genişleterek iş fikri üretmesi için workshoplar düzenlendi. Değerlendirilen başarılı fikirler için uluslararası networking sağlandı.İBB Gençlik Meclisi bünyesinde kurmuş olduğu “Girişimcilik ve Yenilik Çalışmaları Komisyonu” ile İstanbul’‘da yaşayan gençlere girişimcililik ve yenilik kültürü kazandırılması ile ilgili projeleri hayata geçirmeye devam edecektir.