İBB Gençlik Meclisi Haber

İBB Gençlik Meclisi’nin Samed Ağırbaş başkanlığındaki 5. Döneminde kurulan 7 merkez İstanbul gençliğinin işini kolaylaştırıyor. Oryantasyon Birimi, Kültür-Sanat Merkezi, Sosyal İnovasyon Ofisi, Kriz Masası ve Call Center, Sürekli Eğitim Merkezi, Genç Lojistik Merkezi,  Tercih ve Kariyer Merkezi olmak üzere hizmet veren birimler aralıksız çalışıyor.

Oryantasyon Birimi

5. Döneminde İstanbul’da yaşayan tüm gençlere hitap edecek bir yapıya kavuşan İBB Gençlik Meclisi, gönüllü üyelik başvurusu yapan herkesin Meclis’i daha yakından tanıması için oryantasyon toplantıları düzenleniyor. Meclis, oryantasyon toplantılarıyla her ay bine yakın gence ulaşıyor.

Oryantasyon toplantıları sayesinde İstanbullu gençler ilgi alanlarına göre faaliyet gösteren kulüplere yönlendiriliyor. Böylece gençlerin ilerisi için tecrübe kazanmaları sağlanıyor.

Kültür-Sanat Merkezi

İBB Gençlik Meclisi’nin yeni binasında yer alan Kültür-Sanat Merkezi, gençlerin kültür-sanat alanında çalışma yapmalarına, bu alana ilişkin projelerini hayata geçirmelerine, yine kültür-sanat alanına yönelik çeşitli eğitim programları ve aktivitelerle kendilerini geliştirmelerine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra Kültür-Sanat Merkezi, gençler tarafından yapılan çalışmaları sergi haline getirerek ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. İstanbul’un Tarihine Yolculuk, İstanbul’da Ramazan, Fotoğraflarla Çanakkale ve Ortadoğu konulu sergi çalışmaları bunlardan sadece birkaçı.

Sosyal İnovasyon Ofisi

İBB Gençlik Meclisi Sosyal İnovasyon Ofisi, dünyadaki yenilikleri takip eden, dünyada meydana gelen gelişmeler doğrultusunda çözüme kavuşturulmamış sosyal sorunlara inovatif çözümler üretmeyi amaçlayan, yeni fikir ve projeler geliştiren ve bunları hayata geçirmek isteyen gençlerin ilgili kulüpler bünyesinde çalışmalar yürütmesine olanak sağlıyor. Böylece gençler özgün çalışmalar yaparak, insan ve topluma dair en az sorunla sürdürülebilir bir yaşam için katkı sunma şansına sahip oluyor.

Kriz Masası ve Call Center

İBB Gençlik Meclisi binasında oluşturulan Kriz Masası ve Call Center, ilkyardım, arama-kurtarma ve yangın söndürme konularında sertifikalı eğitim almış gönüllü ekiplerin insani kriz ve doğal afetler karşısında emniyet güçlerine, itfaiyeye, AKOM, AFAD ve TKM gibi kurum ve kuruluşlara destek olması amacıyla yapılan çalışmalar için ortam oluşturuyor.

Sürekli Eğitim Merkezi

İBB Gençlik Meclisi binasında yer alan Sürekli Eğitim Merkezi’nde ise yabancı dil, diksiyon, sanat, girişimcilik, kişisel gelişim gibi alanlarda haftanın belli günlerinde periyodik ve yüz yüze eğitim veriliyor.

Genç Lojistik Merkezi

Genç Lojistik Merkezi, gençlerin kulüpler bünyesinde gerçekleştirdikleri tüm çalışmalarda katılımcılara kumanya, ulaşım desteği, bilgisayar ve çeşitli teknik materyal sağlıyor. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen sosyal organizasyonlara, eğitim ve yardım faaliyetlerine ihtiyaç duyulan malzemelerin karşılanması suretiyle destek veriyor.

Tercih ve Kariyer Merkezi

Tercih ve Kariyer Merkezi ise liseli öğrencilere staj ve üniversite tercihlerinde yardımcı olurken, üniversite öğrencilerine de staj, yüksek lisans ve yurt dışı eğitimleri konularında destek sağlıyor.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında ortaya koyduğu vizyon ve misyona bağlı kalarak, İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın talimatları çalışmalarını sürdüren, Samed Ağırbaş başkanlığındaki 5. Döneminde şu ana kadar 750’yi aşkın etkinlik gerçekleştiren İBB Gençlik Meclisi, tüm imkânlarını seferber ederek İstanbul gençliğine hizmet vermeye devam edecek.