İBB Gençlik Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’nün “Işık Doğudan Gelir” başlığıyla düzenlediği sempozyuma katıldı. İslâm kültürünün ‘Batı’ya örnek olduğu kültür sanat çalışmalarının masaya yatırıldığı sempozyumda Gençlik Meclisinin 300 üyesi hazır bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı kültürel çalışmalarla Türk kültürü ve İslam Medeniyeti’nin günümüze yansımalarına ışık tutuyor. Bu amaçla Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından Işık Doğudan Gelir konulu bir sempozyum düzenlendi.

Sempozyumda İslâm kültürünün ‘Batı’ya örnek olduğu kültür sanat çalışmaları ele alındı. Programda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan Gülper Refiğ “Batı Müziğinin Kaynağı Endülüs” başlıklı bir tebliğ sundu. Refiğ, Endülüs medeniyetinin derinlikli müzikalitesinin Batı müziği üzerindeki etkilerini anlattı. Ardından New York Pratt Enstitüsü Sosyal Bilimler ve Kültürel Çalışmalar Bölümü’nden Kumru Toktamış, “Batıda Değişegelen Müslüman Kadın İmajları” konulu tebliğini sundu. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden Nazende Yılmaz ise “İslâm Mimarisi’nde Co-Existence / Birlikte Var Olma Örnekleri” başlıklı sunumunda Doğu kültürünün mimari eserlerinin sosyal hayattaki yansımalarını ele aldı.

Sempozyumda, İslâm kültüründe mimari ve müzik gibi birçok farklı dalda verilen eserlerin tüm dünyayı aydınlatma süreçleri konuşulurken, İslâm kültürünün Batı ile ilişkisi sosyolojik açılardan ele alınarak görsel ve işitsel sunumlara da yer verildi. İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen sempozyuma İBB Gençlik Meclisi de 300 üyesiyle birlikte katıldı.