İBB Gençlik Meclisi üyeleri Gayrettepe Metrosu’nda bulunan Karanlıkta Diyalog organizasyonuna katıldı. Üyeler görme engelli vatandaşların hislerini anlayabilmek için çeşitli aktiviteler gerçekleştirdi. 

“Karanlıkta Diyalog” katılımcıları parkta dolaşmak, bir caddede karşıdan karşıya geçmek, vapura binmek gibi günlük hayat deneyimlerine sokuyor. Tamamıyla karanlıkta gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde görme engelli rehberler dokunarak, koklayarak, tadarak ve duyarak yeni ve farklı bir biçimde görmelerini sağlayarak ve ziyaretçileri unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyorlar. İBB Gençlik Meclisi de dünya üzerinde 130 kentte 7 milyondan fazla insana “dokunmuş” olan “Karanlıkta Diyalog” organizasyonuna katılarak bu deneyimi yaşadı.

30 kişilik üye grubuyla Gayrettepe Metrosu’ndaki Karanlıkta Diyalog organizasyona katılan İBB Gençlik Meclisi bir saatliğine de olsa kendilerini görme engelli insanların yerine koyup, onların yaşayışlarını anlayabilmeyi amaçladı. Üyeler her yerin kapkaranlık olduğu, göz gözün görmediği bir ortamda görme engelli bir rehber eşliğinde özel olarak tasarlanmış bir bölümde alışveriş yaptılar, tramvaya ve metroya bindiler, ardından bir kafe de oturulup görme engelli vatandaşların nasıl bir yaşam sürdüğünü anlamaya çalıştılar.

Etkinlik sırasında üyelere rehberlik eden bir kişi,  görme engellilerin neler yapabileceğini, neleri başarabileceğini ve görme probleminin başarının önüne geçemeyeceğini anlattı. Her engelin aşılıp başarılı olabileceğine değindi .