İBB Gençlik Meclisi, Samed Ağırbaş’ın başkanlığında girdiği 5. dönemde kültür, sanat ve tarih çalışmalarına ağırlık veriyor.

Yapılan çalışmalarla Osmanlı’nın adaletini ve hoşgörüsünü yaşatmaya çalışan, Musevi, Ermeni, Rum demeden tüm İstanbul gençliğini kucaklayan meclisimiz, 27 Şubat Osmanlı Haftası’nda önemli bir etkinliğe imza attı.

1999 yılında Osmanlı’nın kuruluşunun 700. yılı münasebetiyle kutlanmaya başlanan Osmanlı Haftası, her yıl kutlanmaya devam ediyor ve yurt genelinde pek çok etkinliğe sahne oluyor. Yapılan etkinlikler kapsamında İBB Gençlik Meclisi de İstanbullu gençleri Osmanlı Arşivleri ile buluşturdu.

Osmanlı’yı anmanın en iyi yolunun tarihte yaşanan hatalardan ders çıkarmak ve arşivleri gözden geçirerek yönetim sistemini, sosyal hayat düzenini, kültür ve medeniyetini yakından incelemekle sağlanabileceği düşüncesiyle İstanbullu gençleri, T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’yla buluşturduk. İBB Gençlik Meclisi olarak, Osmanlı Haftası ilan edilen bu anlamlı günde düzenlediğimiz bu gezi ile gençlerin tarihe olan ilgilerinin artmasına ve Osmanlı’yı doğru kaynaklardan araştırmalarına öncülük etmeye çalışıyoruz.

Arşiv gezisinin ardından Yerebatan Sarnıcı’na da götürülen gençler, Osmanlı Haftası’nı tarihle iç içe ve dopdolu geçirerek İBB Gençlik Meclisi’ne düzenlenen bu organizasyondan ötürü teşekkür ettiler.