İBB Gençlik Meclisi Arama Kurtarma Ekibi 2. Grup derslerine kaldığı yerden devam ediyor. İBB Gençlik Meclisi eğitim çalışmalarından biri olan Arama Kurtarma Ekibi’nde öğrenciler alanında uzman eğitmenler aracılığı ile temel yangın söndürme, ilk yardım, telsiz kullanımı ve düğüm atma tekniklerini öğreniyorlar.

Arama Kurtarma Ekibi öğrencileri bu haftaki derslerinde uygulamalı şekilde dersleri işlediler. Teorik olarak sınıfta yangın söndürme bilgilerini alan öğrenciler sahaya inerek bilgileri uygulayarak kalıcı hale getirdiler.

Yangın söndürme kıyafetinin özelliklerini öğrenerek derse başlayan gençler yangın söndürme cihazını tanıyarak derslerine devam ettiler. Boş bir arazide çıkan yangına yangın söndürme cihazı ile müdahale eden gençlere yangın sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar ve uygulanması gereken yöntemler anlatıldı.

Yangın söndürme cihazı ile yangına müdahaleyi öğrenen öğrencilere su ile müdahale yöntemleri anlatılarak dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verildi. Yangın söndürme hortumunu kullanmayı öğrenen öğrenciler konteynırda çıkan yangını söndürdüler.

Yangın söndürme uygulamasını gören öğrenciler yangından sonra kapalı alanda kalan kişilerin nasıl kurtarılacağı hakkında bilgi aldılar. Kapalı karanlık bir ortama giren öğrenciler kapalı alanda kalan arkadaşlarını dışarı çıkardılar.

İBB Gençlik Meclisi Arama Kurtarma Timi derslerini uygulamalı şekilde görerek kalıcılığı artırmaktadır.