İBB Gençlik Meclisi, 5. Dönem vizyon ve misyonu ile topluma, çevresine duyarlı, üretken, dinamik bir gençlik yapısıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

İBB Gençlik Meclisi bünyesinde kurulan “Sağlıklı Dişlerle Gülümse Geleceğe” projesi diş konusunda insanları bilgilendirmeye ve diş sağlığı açısından bilinçlendirmeye devam ediyor. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden oluşan 20 kişilik bir diş hekimi öğrenci grubu ve yine Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun bir diş hekimi ve   Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları Anabilim Dalı) bölümü asistanlarından diş hekimi olmak üzere 22 kişilik gönüllü ekip ile Ataköy Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nde bulunan kişilere diş sağlığı kapsamında etkinlik düzenledi.

Gerçekleştirilen etkinlikte 30 omurilik felçli bireye, ağız ve diş sağlığı, oral hijyene oldukça yardımcı olan ve dişlerin çürüklere karşı daha dayanıklı olmasını sağlayan Flor Vernik uygulaması yapıldı.

Uygulama esnasında flor vernik, bireylerin tüm dişlerinin bütün yüzeyine ulaşacak şekilde en az bir dakikalık temas (uygulama) süresiyle birlikte uygulandı. Ardından mine yüzeyinde geçici olarak kalsiyum florid (caf) benzeri bir tabaka kalır. Ağız içinde pH düştüğü zaman bu tabakadaki flor salınır ve asit oluşumuna karşı cevap vererek diş minesinin çözünmesini engeller. Bu da çürük oluşumunu engellemede oldukça etkilidir.

Yapılan bu uygulama sonrası bireylere temel ağız hijyeninin sağlanması ile ağız ve diş sağlığının korunmasına yönelik bilgilendirme çalışması yapıldı. Etkinlik sonunda katılımcılara diş fırçası ile diş macunu hediye edildi.