İBB Gençlik Meclisi İstanbul’un güzelliklerini, tarihi dokusunu yurt dışından gelen misafirlere tanıtmaya ve İstanbul hakkında misafirlere bilgi vermeye devam ediyor. Meclisin misafirleri bu kez Suriye’den zorunlu olarak gelen savaş mağduru aileler oldu.

İBB Gençlik Meclisi Suriye’deki iç savaştan dolayı yurtlarını terk etmek zorunda kalan ve Türkiye’ye sığınan Suriyelilere İstanbul’u gezdirdi.

Gezide İBB Gençlik Meclisi üyeleri de Suriyeli aileleri yalnız bırakmadı. Onlarla sohbet edip dertlerini dinlediler ve sığınmacıların acılarına ortak oldular. Kendilerini gurbette hissetmemeleri için bütün misafirperverliklerini gösteren İBB Gençlik Meclisi üyeleri, Suriyeli ailelerle birlikte Miniatürk’e gitti.

Sığınmacılar Minyatürk’de yer alan Türkiye ve dünyadaki önemli yapıları inceledi ve bilgi sahibi oldu. Gezinin bir sonraki durağı ise Osmanlı Arşivleri oldu. Osmanlı İmparatorluğu ve o günkü yaşayış hakkında bilgi sahibi olan sığınmacılar Yere Batan Sarnıcını da ziyaret ederek bol bol fotoğraf çektirdiler.

Sığınmacılar, İstanbul’un Fethi’nin simgeleştirilmiş hali olan Panorama 1453’e getirilen, burada Osmanlı Devletinin ve İstanbul’un Fethinin görkemli ve kahramanlıklarla dolu havasına ortak oldular.

Düzenlenen geziden çok memnun kalan Suriyeli aileler İBB Gençlik Meclisi üyelerine teşekkür ettiler. İstanbul’un çok güzel bir şehir olduğunu ifade eden Suriyeliler burayı evleri gibi gördüklerini belirttiler. Burada yabancılık çekmediklerini İstanbul ve Türk insanının misafirperver olduklarını belirterek bir an önce yurtlarına gitmek istediklerini belirttiler.