İBB Gençlik Meclisi’nin tematik otobüsleri İstanbul’un dört bir yanında hizmet veriyor.

İBB Gençlik Meclisi Haber

İBB Gençlik Meclisi, girişimcilik, sinema, tarih, kültür, sanat, çocuk eğitimi gibi farklı alanlara uygun tema ve ekipman içeren otobüslerle çocukların ve gençlerin farklı bir ortamda kendilerini geliştirmelerine ve sosyalleşmelerine katkıda bulunuyor. Bunun yanı sıra tematik otobüslerle gerçekleştirilen etkinlikler neticesinde öğrenme faaliyetinin okul dışında farklı mekânlarda da sürdürülmesine öncülük ediyor.

İBB Gençlik Meclisi’nin Samed Ağırbaş başkanlığındaki 5. Döneminde faaliyete sokulan tematik otobüsler şu şekilde hizmet veriyor:

 

2017 | 0.abgir | Büyük

 

Girişimcilik Otobüsü

Bir çeşit seminer salonuna çevrilen otobüs içerisinde alanında uzman kişilerce bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılıyor. Gençlerin girişimcilik konusunda bilinçlendirilerek özgüven kazanmaları, güçlerinin farkına vararak hem kendilerine hem de topluma yararlı olabilecek işlere yönlendirilmeleri ve mevcut imkânlarla neler yapılabileceğinin görülmesi amacıyla seminerler düzenleniyor. Proje vesilesiyle gençlerin önünün açılması amaçlanıyor.

2017 | 0.absinebüs | Büyük

 

Sinebüs

Gençlerin, İstanbul’un yoğun ve yorucu trafiğinde rahatça yolculuk etmelerini ve yolculuk sırasında kültürel bir etkinlik gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla hizmete giren SineBüs, genç İstanbulluları sinemayla buluşturuyor. Sinebüs’le yolculuk eden genç İstanbullular, eski Türk filmleri eşliğinde nostaljik bir yolculuk gerçekleştiriyorlar. Sinebüs ayrıca başta İBB Gençlik Meclisi’nin Saraçhane’deki binası önünde olmak üzere farklı yerlerde durarak gençler için ücretsiz film gösterimi yapıyor.

 

2017 | 0.absergi | Büyük

 

Sergibüs

Seyyar bilim, kültür-sanat ve tarih galerisi olarak kullanılan Sergibüs’te çeşitli materyaller sergileniyor. Sergibüs, bilim, kültür ve sanat alanındaki çalışmaları gençlerin ayağına götürerek, bu alanlara olan ilgiyi artırmak ve gençlere bilinç kazandırmak amacıyla hizmet veriyor.

 

2017 | 0.abkres | Büyük

 

Kreşbüs

Çocukların hem eğitim görüp hem de oyun oynayabilecekleri şekilde dizayn edilen otobüsler gezici kreş olarak hizmet veriyor. Çalışan annelere kolaylık sağlayan Kreşbüs’te çocukların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenli eğitim programları uygulanıyor. Böylece çalışan annelerin yükü hafiflerken çocuklar da farklı bir ortamda eğitim görmüş oluyor.

 

2017 | 0.abbilim | Büyük

 

Bilim Otobüsü

İBB Gençlik Meclisi, temel konuların öğretildiği, yenilenebilir enerji sistemlerinin tanıtıldığı, dolayısıyla çevrenin korunmasına dikkat çeken Bilim Otobüsü ile şehirdeki farklı meydanlarda eğitici-öğretici sunumlar eşliğinde öğrencilere hizmet veriyor. Gençlik Meclisi okul dışındaki zamanlarda ve genellikle ebeveynleriyle Bilim Otobüsü’nü ziyaret eden gençlerin temel bilimsel konularda bilgi ve bilinç sahibi olmalarına katkıda bulunuyor.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında hayata geçirdiği belediyecilik anlayışının takipçisi olarak, İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın talimatları doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İBB Gençlik Meclisi, tematik otobüsleriyle İstanbul’un dört bir yanında hizmet vermeye devam edecek.