İBB Gençlik Meclisi bünyesinde kurulan “Sağlıklı Dişlerle Gülümse Geleceğe Ekibi” Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nde (AKDEM) 15- 22 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı haftası nedeni ile farkındalık oluşturmak amacı ile 03-18 yaş arası çocuklara ağız taraması ve flor vernik uygulaması yaptı.

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Toplum Sağlığı Gönüllüsü öğrencilerinden oluşan 40 kişilik bir diş hekimi öğrenci grubu ve Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden  mezun bir diş hekimi ve fakültenin Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı) bölümü asistanlarından iki diş hekimi olmak üzere 43 kişi den oluşan Sağlıklı Dişlerle Gülümse Geleceğe Ekibi 100’ü aşkın engelli bireye “Ağız Taraması” ve Ağız&Diş sağlığı ve oral hijyene oldukça yardımcı olan ve dişlerin çürüklere karşı daha dayanıklı olmasını sağlayan “Flor Vernik uygulaması” yaptı. Çocuklara sağlık taraması yapan ekip Flor vernik ile bireylerin tüm dişlerinin bütün yüzeyine ulaşacak şekilde en az bir dakikalık temas uyguladılar. Ardından mine yüzeyinde geçici olarak kalsiyum florid (CaF) benzeri bir tabaka kaldı. Ağız içinde pH düştüğü zaman bu tabakadaki flor salındı ve asit oluşumuna karşı cevap vererek diş minesinin çözünmesini engelledi. Bu da çürük oluşumunu engellemede oldukça etkili oldu.

Yapılan bu uygulama sonrasında velilere Temel Ağız Hijyeninin sağlanması ve Ağız&Diş Sağlığının Korunmasına yönelik bilgilendirme çalışması yapıldı ve diş fırçası&macunu hediye edildi.