İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve üyeleri İstanbul’da yaşayan gençlere yardımcı olabilmek, imkanlar dahilinde İstanbul’un tanıtımını yapmak ve onları yetiştirmek amacı ile çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda STK ziyaretleri gerçekleştiren Samed Ağırbaş ve Gençlik Meclisi üyeleri Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu İstanbul Bölge Müdürü Dr. Cemil Bağlama ile makamında görüştü. İstanbul’daki yurtlar hakkında bilgi alan Ağırbaş, yurtta kalan öğrencilere yönelik çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Ağırbaş, İstanbul’daki üniversiteleri kazanarak Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen öğrencilere destek vermek istediklerini, onlara İstanbul’u gezdirerek İstanbul’un tanıtımını yapmayı ve öğrencilere rehber olmak istediklerini belirtti. Kültür gezileri kapsamında Yere Batan Sarnıcı, Miniatürk, Osmanlı Arşivleri, Panorama 1453 ve tarihi yerleri gezdirebileceklerini söyleyen Ağırbaş, öğrencilere staj imkanı sağlayacaklarını bu şekilde öğrencilere hem iş tecrübesi kazandıracaklarını hem de maddi anlamda fayda sağlayacaklarını söyledi. Sağlayacakları yarı zamanlı iş imkanları ile öğrencilerin boş zamanlarını faydalı bir şekilde değerlendirebileceklerini, öğrenim gördükleri bölümle doğru orantılı şekilde iş tecrübesi kazanabileceklerine de değinen Ağırbaş, bunun yanında İstanbul’u tanıtıcı el kitaplarını hazırladıklarını, bu el kitabının içinde İstanbul’un ören yerleri, kütüphaneler, önemli numaralar, İETT otobüs hatlarını gibi öğrencilerin günlük hayatlarını kolaylaştırıcı kısa bilgiler olduğunu söyledi.

Sn. Cemil Bağlama ise İstanbul’da 24 tane yurt olduğunu ve 18 bin öğrenciyi istihdam edebildiklerini söyledi. Yurtların kalitesinin her geçen gün arttığına değinen Cemil Bağlama yurtlarda eğitim imkanı da sunduklarını ve bu eğitimlerin liderlik, kariyer, felsefe, Kur’an kursu, hat sanatı, ebru gibi konuları içerdiğini söyledi.